Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies Zamknij

ROWEREM POD GÓRKĘ, CZYLI SZLAKI ROWEROWE W SZCZYRKU

Okolice Szczyrku stanowią wymarzone miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego. W pobliżu miasteczka wytyczono kilka ciekawych, niezwykle widokowych tras rowerowych. Miłośnicy kolarstwa górskiego mogą już również korzystać z trasy 

SZCZYRK ENDURO TRAILS BY TREK :

- TRASA HIP HOPA AIR
- TRASA HIP HOPA FLOW
- TRASA ENDURO TRAILS

Trzeba jednak pamiętać, że Szczyrk otoczony jest wysokimi górami o dosyć stromych zboczach, a różnice poziomów są bardzo duże. Sprawne pokonywanie okolicznych tras wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i pewnych umiejętności technicznych. To nie są trasy dla "niedzielnych rowerzystów". Osoby regularnie jeżdzące na rowerze mogą jednak spróbować! Dla osób mniej doświadczonych w jeździe na rowerze po górach, wytyczono ścieżkę rowerową wzdłuż rzeki Żylicy. Trakt początkowo prowadzi po południowej stronie rzeki, a mniej więcej w połowie długości, poprzez specjalną kładkę dla rowerzystów, przechodzi na drugi brzeg. W kilku miejscach na trasie, m. in. na początku ścieżki oraz w miejscu dawnego dworca PKS, wytyczone są miejsca do odpoczynku dla rowerzystów wraz ze stylowymi stojakami na rowery. Droga rowerowa na całej długości posiada sztuczne oświetlenie.

Wokół Skalitego – szlak niebieski

Z Bilańskiego Mostu (skrzyżowanie) ul. Leśną równolegle ze szlakiem turystycznym zielonym na Skrzyczne - do Osiedla Zapalenica. Pod Siodłem odchodzi szlak turystyczny na Skrzyczne, natomiast szlak rowerowy prowadzi w lewo przez Siodło drogą do zwózki drewna do Szczyrku Skalitego. Jadąc tym odcinkiem trasy możemy podziwiać Beskid Mały i fragment Beskidu Żywieckiego oraz miejscowości położone pod stokiem. Po pokonaniu odcinka górskiego wjeżdżamy na drogę asfaltową - ul. Graniczną, a następnie wracamy ul. Deptak nad Żylicą do Szczyrku Centrum

Długość szlaku: 8 km
Czas przejazdu: ok. 45 min.

Górka Bieniatka – szlak niebieski

Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową prowadzącą do CKiR Orle Gniazdo, a dalej obok Sanktuarium Maryjnego „Na Górce” dojeżdżamy do szlaku czarnego górskiego. Szlakiem czarnym przez Więzikówkę docieramy do Osiedla Bieniatka. Zjeżdżamy ze szlaku czarnego ul. Szczytową, a następnie ul. Beskidzką do Szczyrku Centrum. Pokonując trasę możemy podziwiać pasmo Skrzycznego oraz pasmo Beskidu Żywieckiego.

Długość szlaku: 9,2 km
Czas przejazdu: ok. 50 min.

Beskid – szlak żółty

Ze Szczyrku Centrum ul. Myśliwską prowadzącą do Szczyrku Górnego, następnie obok sklepu „Euro” ul. Widokową przez Osiedle Migdalskie docieramy do szczytu Beskidka. Z miejsca tego możemy oglądać piękną panoramę pasma Skrzycznego i Górnego Szczyrku, zobaczyć trasy Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego oraz panoramę miasta. Torem saneczkowym dojeżdżamy do Przełęczy Karkoszczonka i zjeżdżamy do ul. Górskiej, a następnie do Szczyrku Centrum.

Długość szlaku: 9,85 km
Czas przejazdu: ok. 1h

Magura – szlak czerwony

Ze Szczyrku Centrum ul. Wczasową prowadzącą do CKiR Orle Gniazdo, następnie obok Sanktuarium Maryjnego „Na Górce” dojeżdżamy drogą asfaltową do Osiedla Podmagura. Z miejsca tego możemy zobaczyć dużą część pasma Beskidu Śląskiego. Mijając Osiedle Podmagura wjeżdżamy na kamienistą leśną drogę prowadzącą na pasmo Magury. Jadąc pasmem Magury mijamy stację GOPR-u i docieramy do schroniska na Klimczoku. Zjeżdżając do Szczyrku Biłej podziwiamy panoramę miasta. Ul. Górską dojeżdżamy do Szczyrku Centrum.

Długość szlaku: 14 km
Czas przejazdu: ok. 1h 30min.

Skrzyczne (wspinaczka) – szlak czerwony

Od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego ul. Myśliwską i Salmopolską dojeżdżamy do ul. Skrzyczeńskiej. Wspinamy się dosyć trudną drogą do Osiedla Młaki. Z Osiedla Młaki widzimy pasmo Klimczoka i Magury. Jadąc dalej mijamy Halę Skrzyczeńską ze stacją GOPR-u oraz wyciągami SON-u, skąd również możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Przy dobrej widoczności możemy zobaczyć Tatry. Ze Skrzycznego zjeżdżamy na Jaworzynę. Z Hali Jaworzyna przez Osiedle Kazimierulę dojeżdżamy do doliny Dunaciego i ul. Uzdrowiskową, a następnie Myśliwską docieramy do Szczyrku Centrum.

Długość szlaku: 10,7 km
Czas przejazdu: ok. 1h 15 min.

Jeśli więc szukają Państwo miejsca idealnego na rodzinny i aktywny wypoczynek zapraszamy do naszych całorocznych domków wypoczynkowych, nasze domki to wymarzone miejsce dla osób lubiących ciszę i spokój oraz dla grupy znajomych, którzy wspólnie chcą spędzić czas w górach z dala od zgiełku i tętniącego życiem miasta.