Paralotniarstwo

Podnóże Skrzycznego uważane jest za "mekkę" paralotniarstwa w Polsce. Masywy górskie Beskidów i klimat stwarzają wspaniałe warunki do latania paralotnią. Szczyrk to jedno z ulubionych miejsc paralotniarzy. Działa tutaj Szkoła Bezpiecznego Latania będąca pierwszą i najstarszą w Polsce szkołą paralotniową i Szkoła Paralotniowa „Beskid Paragliding”. Pierwsza z nich dysponuje własnym stokiem szkoleniowym na Skrzycznem. Skrzyczne należy ponoć do gór trudnych, więc nie szkoli się na nim adeptów sztuki paralotniarstwa, lecz organizuje im szkolenia na łatwiejszych stokach w okolicy.

Startowiska:

Wschodnie – obsługiwane kierunki wiatry wschód z odchyłkami (NE, SE). Z uwagi na małą ilość miejsca zalecane jest wstępne przygotowanie sprzętu na trasie narciarskiej. Start stromy i prosty.

Północne – Start z trasy FIS, dość płasko ale równo i bez przeszkód, w przypadku odchyłki zachodniej zalecana zmiana startowiska na trasę narciaską Kaskada.

Lądowiska:

Szczyrk - Główne lądowisko w szczyrku to stok „Kajmówka” i pola wokół dolnej stacji kolejki na Skrzyczne. Pod dolną stacją kolejki powinniśmy odczytać kierunek wiatru z rękawu.

Lipowa – Wielkie lądowisko ale daleko, przy warunkach granicznie żaglowych dla kierunków wschodnich mogą być problemy odległość około 7km od startu

Uwaga: W lotne dni należy uważać na tłok w powietrzu, osoby zaczynające swoją przygodę z lataniem na pierwsze loty warto wybrać się poza okresem weekendowym. Startując regularnie ze skrzycznego należy opłacić startowe 40 zł do Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego

Jeśli więc szukają Państwo miejsca idealnego na rodzinny i aktywny wypoczynek zapraszamy do naszych całorocznych domków wypoczynkowych, nasze domki to wymarzone miejsce dla osób lubiących ciszę i spokój oraz dla grupy znajomych, którzy wspólnie chcą spędzić czas w górach z dala od zgiełku i tętniącego życiem miasta.